Święta Polskie. 13. Miłość w przejściu podziemnym (2006).avi

Święta Polskie. 13. Miłość w przejściu podziemnym (2006).avi
Rozmiar 320,3 MB
Premiera: 14.02.2007
Okres zdjęciowy: 16 listopada - 4 grudnia 2006. Plenery: Warszawa (Dworzec Centralny), Kraków (m.in. Rynek, ul. Sławkowska, Galeria Krakowska).
Scenariusz: Jerzy Pilch
Reżyseria: Janusz Majewski

Obsada aktorska: Wojciech Malajkat (Bogdan "Mozart"), Karolina Gruszka ("Porywająca Skrzypaczka" Ewa), Marta Klubowicz ("Uważna Czytelniczka" Aniela Pilch), Joanna Liszowska (Sabina, była sekretarka w redakcji "Periodyku Kulturalnego"), Tomasz Sapryk ("Ubek"), Marcin Troński (komendant policjant), Małgorzata Socha (Kaśka, reporterka telewizji "Hej"), Ryszard Czubak (Jeremi, "majordomus" Sabiny), Robert Więckiewicz (antykwariusz), Krystyna Kołodziejczyk ("Lampucera"), Andrzej Mastalerz ("Wernyhora"), Jerzy Gudejko (redaktor Jerzy), Lech Adamowski (ochroniarz), Paweł Skrzecz (ochroniarz), Tadeusz Wojtych (barman), Andrzej Kotkowski (kamerzysta telewizji "Hej"), Jan Machulski (ksiądz redaktor naczelny "Periodyku Kulturalnego"), Anna Dymna (Pani w złotych okularach), Artur Posturzyński, Z. Ślotała, Maria Górska, B Błaszczyk, Mieczysław Kadłubowski (pracownik przechowalni bagażu na Dworcu Centralnym), Magdalena Kajrowicz, Katarzyna Kilar, Olga Bołądź, J. Wojak, Tadeusz Ostrowski, Rafał Chojak, Grupa Mo Carta (w składzie: F. Jaślar, P. Kowaluk, M. Sikorski, B. Błaszczyk)

Kolejny film z cyklu telewizyjnego "Święta polskie", tym razem ilustrujący święto nie całkiem polskie, ale mocno już zakorzenione w rodzimej rzeczywistości - walentynki. Scenariusz do niego wyszedł spod pióra Jerzego Pilcha. Dla znanego pisarza, laureata Nagrody Nike, to już drugie spotkanie z tym cyklem: wcześniej napisał on scenariusz do znakomitego "Żółtego szalika". Jego współpraca z reżyserem Januszem Majewskim zaowocowała opowieścią pełną humoru i wdzięku, traktującą o miłości z lekkim przymrużeniem oka i nutką nostalgii. Duża w tym zasługa również grającego główną rolę Wojciecha Malajkata.
Bogdan był kiedyś muzykiem w krakowskiej orkiestrze, później dziennikarzem muzycznym w poważnym, niszowym piśmie. Swobodny stosunek do życia, pieniędzy i kariery sprawił jednak, że nie wzniósł się na szczyty swoich możliwości. Niektórzy powiedzieliby nawet, że upadł całkiem nisko. Bogdan, noszący teraz ksywkę "Mozart", jest bowiem kloszardem na warszawskim Dworcu Centralnym, gdzie przygrywa na akordeonie i żyje z tego, co ludzie wrzucą mu do czapki. Ale czuje się szczęśliwy. Inni stale gdzieś gonią, czymś się denerwują, a on delektuje się świadomością, że nic nie musi. Potrzeby ma skromne, pieniędzy za wiele nie potrzebuje, bo przecież na dworcu jeszcze nikt z głodu i zimna nie umarł. Ale pewnego dnia do pudełka na moniaki ktoś niespodziewanie wrzuca mu pękatą różową kopertę. W środku jest niemal 50 tys. zł i list. W liście anonimowa ofiarodawczyni wspomina ich miłosny związek sprzed lat. Czuje się winna moralnego upadku Bogdana i chce mu to wynagrodzić. "Mozart" nie jest pewien, która z dawnych kochanek zrobiła mu taki prezent. Wyrusza więc pociągiem do Krakowa, aby wyjaśnić zagadkę i zwrócić pieniądze "sponsorce".
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • rgawlik.xlx.pl